סקירה : כונן אחסון עם קירור פאסיבי של חברת XPG ה-GAMMIX S50 LITE

בתקופה האחרונה, שוק כונני האחסון מסוג SSD NVME החל לתפוס תאוצה בעולם, בייחוד אחרי שטכנולוגיית ה-3D NAND התפתחה והשתכללה ובעקבות כך עלויות הייצור הוזלו משמעותית. כוננים אלה מהירים בהרבה מכונני SSD 2.5, שעובדים על ערוץ ה-SATA בלוח האם המוגבל במהירותו. עד 6Gbps ליתר דיוק. היום מהירות הכוננים במחשב חשובה מאוד בייחוד לגיימרים וכאן נכנסת חברת ADATA, עם מותג הגיימינג XPG לתמונה ומציעה כונן מהיר שעובד ב-PCIE 4.0 ומכוון לגיימרים אך לא רק. יצאתי לסקור אותו והתוצאה לפניכם.

מה בקופסה?

  • כונן Xpg Gammix S50 Lite
  • ניירת

קצת על הכונן עצמו 

הכונן מצוייד בגוף קירור פאסיבי כסוף, שאמור לקרר אותו בעד 20% יותר מכוננים אחרים, עובד ב-PCIE Gen4X4 כלומר דור 4 עם 4 ערוצי תעבורה. הכונן משתמש בטכנולוגיית ה-3D Nand, תקן עבודה Nvme 1.4 ועם Slc Caching. הכונן בסקירה מגיע בנפח 1TB.

העיצוב של הכונן נחמד עם מעין קווים א-סימטריים לכל אורך גוף הקירור. עשוי מאלמוניום מוברש בצבע כסוף. לדעתי האישית גוף הקירור מעבה את הכונן ויצר לי בעיה בהכנסתו ללוח האם, שמגיע עם גוף קירור מובנה ל NVME. בנוסף יש לי מתאם NVME חיצוני שמשמש אותי ככונן אחסון לגיבויים ואי אפשר להכניס אותו למתאם בגלל העובי שלו. יש לקחת בחשבון שהכונן די עבה עם גוף הקירור עליו.

למרות היותו כונן שעובד על ערוץ בתקן PCIE 4.0, הוא מגיע עם תאימות לאחור ויכול לעבוד עם מחשבים בתקן PCIE 3.0. מהירות העבודה שלו לפי ADATA היא 3900MB/s מהירות קריאה ו-3200MB/s מהירות כתיבה. 

מבחני ביצועים

לוח האם שלי הוא של חברת GigaByte דגם Z390 Auros Pro Wifi והוא לא תומך בתקן PCIE 4.0 אלא ב-PCIE 3.0, והכונן זוהה בו בהצלחה. 

ביצעתי מספר מבחני ביצועים :

בדיקת טמפרטורה :

חברת ADATA טוענת שהכונן בזכות גוף הקירור הפאסיבי תוכל להשיג עד 20% יותר קירור מכוננים של חברות מתחרות. לצערי הכונן לא השיג טמפרטורה מרשימה והגיע ל 42 מעלות במצב סטטי כאשר כונן ה-Nvme שלי של חברת Addlink הציג טמפרטורה יותר טובה ועמד על 32 מעלות.

בדיקות מהירות :

חברת ADATA טוענת שהמהירות הרשמית שלו היא 3900MB/s מהירות קריאה ו-3200MB/s מהירות כתיבה.

בבדיקה עם Crystal Disk Mark 8.0.1 הכונן השיג את התוצאות הבאות: 3457MB/s בקריאה רציפה ו-3116MB/s בכתיבה רציפה. תוצאות קרובות להצהרות של ADATA.

בבדיקה עם Black Magic Disk Speed Test הכונן השיג את התוצאות הבאות: 2814MB/s בכתיבה רציפה ו- 3074MB/s בקריאה רציפה. תוצאות קצת יותר רחוקות מ-ADATA.

בבדיקה עם AS Ssd Benchmark ו-As Copy Benchmark לבדיקת טעינת משחקים ותוכנות הכונן השיג את התוצאות הבאות: 2833MB/s בקריאה רציפה 2575MB/s בכתיבה רציפה. פה התוצאות היו רחוקות מהצהרות ADATA בבדיקת טעינת משחק התוצאה הייתה : 1400MB/s ולקח לבדיקה זמן טעינה של שניה אחת. תוצאה לא מפתיעה היות ומדובר בכונן NVME. 

חשוב להדגיש ש-ADATA ככל הנראה ביססו את הצהרת המהירות בחיבור הכונן ל PCIE 4.0 והבדיקות שלי בוצעו על PCIE 3.0. הכונן לא מהמהירים שראיתי אבל הוא בהחלט מהיר ומתאים להרצת משחקים ותוכנות.

מחיר וזמינות

ניתן להשיג את הכונן ברשתות המחשוב השונות ברחבי הארץ והוא זמין במחיר של החל מ-720 ש"ח.

סיכום

כונן ה-SSD NVME של מותג הגיימינג XPG ה-GAMMIX S50 LITE, למרות שראיתי מהירים ממנו, הכונן הזה בהחלט מספק ביצועים לא רעים יחסית לכוננים אחרים בשוק, ביחד עם גוף קירור פאסיבי שמגיע בילד אין עליו ויכול לתת מענה למי שאין לו איך לקרר את כונני ה-NVME שלו . יש לקחת בחשבון שהוא יותר עבה מכונן סטנדרטי בעקבות הוספת גוף הקירור. הכונן מעוצב בצורה אלגנטית בלי רעש וצלצולים ויכול לספק מענה הולם לגיימרים ולכל מי שמחפש כונן NVME מהיר.

מחיר

ביצועים

סיכום

שתפו את הכתבה:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram

כתבות נוספות

סקירה : Samsung Galaxy Fit 3 – שעון ספורט חכם או בעצם צמיד?
סקירה : Samsung Galaxy Fit 3 – שעון ספורט חכם או בעצם צמיד?
חדשות : Philips משיקה בישראל מקרנים חדשים מסדרת ה-NeoPix
חדשות : Philips משיקה בישראל מקרנים חדשים מסדרת ה-NeoPix
השקה : Intel Lunar Lake – מעבד לניידים עצמתי עם ליבת AI
השקה : Intel Lunar Lake – מעבד לניידים עצמתי עם ליבת AI
חדשות : Samsung חושפת תכונות AI חדשות ב-OneUI 6 לשעונים
חדשות : Samsung חושפת תכונות AI חדשות ב-OneUI 6 לשעונים
סקירה : INTEL i9-14900KS – אירוע ההשקה מזווית אחרת
סקירה : INTEL i9-14900KS – אירוע ההשקה מזווית אחרת
חדשות : רימיני סטריט ספקית התמיכה המובילה בעולם החלה לתמוך במוצרי Vmware
חדשות : רימיני סטריט ספקית התמיכה המובילה בעולם החלה לתמוך במוצרי Vmware
סקירה : Asus Zenfone 11 Ultra – סמארטפון לגיימרים חובבי צילום
סקירה : Asus Zenfone 11 Ultra – סמארטפון לגיימרים חובבי צילום
previous arrow
next arrow

שמרו על קשר

אנו עושים הכל על מנת לספק לכם תוכן איכותי אמין ומקורי במידה ומצאתם טעות או לכל נושא אחר אנא מלאו את הפרטים למטה ונחזור אליכם במהירות האפשרית.