סקירה : מחשב נייד Msi Modern 14 C13m 299il

הדבר הראשון שעלה בדעתי עם פתיחת הקופסא של מחשב ה-MSI החדש שמתועדת כאן בהמשך, היה שהוא כבד בשביל נייד 14 אינץ. אם להשוותו לנייד הוותיק שלי הפוג'יטסו מ-2018 שחזר ליפן לצורך טיול, הרי זה האחרון שוקל קצת יותר מ-900 גרם, בו בזמן שה-MSI כבר שוקל קצת יותר מקילו וחצי, בהחלט משמעותי, אם ניקח בחשבון את הסטודנט הצעיר שצריך להתנייד כל היום בקמפוס (כשיחזרו ללמוד) ועל גבו תיק עם מחשב, מטען, מחברות ובקבוק מים דיגיטלי. הדבר השני שראיתי היה צבעו הבהיר המרשים ואיכות המוצר. 

 

MSI על המשקל - נמדדו 1.460 ק"ג צילום : דניאל מטלון

מחשב ה-MSI החדש מודל MSI MODERN 14 C13M 299IL התקבל במערכת בצבע בהיר מט עם מקלדת מוארת מאחור (Back Light) שמתפקדת מצויין ונעימה למגע עם קליק קל וללא השמעת קול מיותר.

הנייד בנוי באופן סטנדרטי לניידים. בחלקו השמאלי הדק, שקע הטענה עגול לחיבור המטען שהגיע עם הערכה, לידו שקע HDMI לחיבור מסך חיצוני, שקע USB, שקע USB-C שעשוי גם לתפקד להטענת המחשב עם ספק כח של סלולר, ולידו שקע אודיו 3.5 מ"מ לחיבור אוזניות ומיקרופון חיצוניים.

מצידו הימני הדק אין הרבה, רק שתי כניסות USB-A וכניסת כרטיס מיני SD CARD.

חיבורים מצד ימין של המחשב צילום : דניאל מטלון
CANVA ADDED TEXT LEFT FIXED
חיבורים מצד שמאל של המחשב צילום : דניאל מטלון

ולפני הכל, בואו נפתח את אריזת המחשב החדש ונראה מה בפנים:

תיאור והתרשמות כללית

המחשב החדש בסדרה "המודרנית" (באנגלית MODERN) הוא גרסה חדישה של מודל קודם משנת 2022 (C12M). קיימים מספר הבדלים בין השנתונים, כשהמשמעותי ביותר הוא המעבר למעבד אינטל בדור 13. באתר של KSP בו ניתן להזמין את המחשב, אפשר לבחור בין שני סוגי מעבדים, Intel Core i7-1355U או Intel Core i5-1335U. מבחינת מערכת הפעלה, ניתן לבחור חלונות 11 פרו או HOME, נפח איחסון 512 גיגה או 1 טרה, וזיכרון המחשב  הוא 16 גיגה  DDR4 3200 מולחם ללוח האם. המחשב נמכר כרגע בשלושה צבעים, Classic Black, Beige Rose, Urban Silver, כשצבע המחשב שהגיע לסקירה הוא ה"כסוף האורבני". 

צילום יח"צ MSI

מסך המחשב בגודל 14 אינץ הוא מסוג IPS 1920X1080 60HZ, כשבקצהו העליון מצלמת אינטרנט באיכות 720P, וכרטיס המסך המובנה הוא Intel Iris Xe. המחשב כולל גם משטח מגע בגודל משמעותי שממוקם מתחת למקלדת. מבחינת תקשורת, המחשב כולל מערכת Wi-Fi 6 של אינטל AX201, ו- BT גירסה 5.2. בתמונה הבאה נוכל להתרשם ממבנה הטכני של המחשב כפי שנקלט בתוכנת CPUZ הוותיקה: 

בדיקת המחשב כולו עם CPUZ צילום : דניאל מטלון

המחשב שנחשב לאמצע הדרך מבחינת מחירו בסגמנט מחשבים ניידים קלי משקל שנקראים גם Ultraportable, מציע ערך גבוה כמחשב כללי, לתלמיד בבית הספר או סטודנט שאין לו דרישות גרפיות מתקדמות או עריכת וידאו ומשחקי מחשב זוללי משאבים. מכאן, שהוא יכול להיחשב לעסקי ברמה בסיסית ומבחינת מבנהו, הוא ברובו עשוי פלסטיק מוקשח נעים למגע.  תחתית המחשב עשוייה גם היא פלסטיק וכוללת חריצי גריל מעוצבים באופן ראנדומלי, ופתחי רמקולים קטנים  משני צידי התחתית, המשדרים סאונד בעוצמה של 2 וואט. איכות הסאונד סבירה מינוס ומספקת לעבודה יומיומית כמו האזנה לשידורי זום, או קטע וידאו או רדיו. למחפש איכות אודיו, מומלץ להצטייד באוזניות טובות או רמקולים איכותיים.   

צידו האחורי של המחשב, בכחול מסומנים פתחי הרמקולים צילום : דניאל מטלון

המחשב נפתח בצורה שטוחה FLAT על השולחן ל-180 מעלות כשחלקו האחורי מוגבה קצת מעל השולחן בגלל הפתיחה. בתחתית המחשב, כפי שניתן לראות בתמונה כאן למעלה, 4 רגליות גומי לשמירה על ייצוב המחשב על השולחן. המסך עצמו בגודל 14 אינץ באיכות HD 1920X1080P עובד בתדר 60 הרץ ומכסה 45 אחוז מטווח הצבעים של ה- NTSC COLOR GAMUT  שמספיק לעבודה סטנדרטית עם מוצרי מיקרוסופט, צפייה בתכנים כמו עמודי WEB, שידורי זום ותוכן רגיל כמו נטפליקס. מסגרת המסך הדקה (BEZEL) מאפשרת צפייה נוחה במסך. תכנים שדורשים רענון מסך גבוה עלולים לסבול ממריחות על גבי המסך. המקלדת מאוד נוחה לעבודה ומוארת באור אחורי שנדלק בנגיעה במשטח המגע הגדול שיכול להחליף שימוש בעכבר. מבחינת אחסון, המחשב מצוייד בכונן SSD מודל 2400 מתוצרת MICRON בגודל 1 טרה ומסוג NVMe Gen4. במחשב מותקנת מצלמת אינטרנט סטנדרטית באיכות 720, וממש לא ברור לי היום בעידן של שידורי זום בלתי נגמרים, כשטאלנטים ומרואיינים מופיעים בטלוויזיה דרך המחשב בבית, מדוע יצרניות המחשבים הניידים לא מתקינות מצלמות לפחות באיכות HD מלאה 1080.    

המחשב פתוח 180 מעלות FLAT צילום : דניאל מטלון

בדיקות בנצ'מארק

נהוג במקומותנו להעביר חומרה חדשה, כדוגמת נייד, סט בדיקות בנצ'מארק אחידות כדי להבין היכן למקם את המחשב מבחינת ביצועים והתאמה למשימות שונות. למרות שהנייד החדש של MSI מוגדר כמחשב בסיסי עסקי במחיר תקציבי, התקנתי עליו את תוכנת עריכת הוידאו דווינצ'י ריזולב מבית בלאקמאג'יק, וזאת כדי להתרשם ממנו גם כמחשב עריכות פשוטות. מלאכת העריכה כללה צילום מסך של סרט קולנוע כלשהו, ולבסוף עריכת כותרת לסרט וסגירת הסרט בתהליך שנקרא רינדור. כל התהליך הזה התבצע על הסוללה הפנימית במחשב, סה"כ קצת פחות משלוש שעות. סקירות שהמחשב הזה עבר באתרים בחו"ל, ציינו את הסוללה החלשה שלו שאינה עומדת במשימות זוללות אנרגיה כמו צילום מסך ועריכה. ואמנם עם סיום תהליך העריכה, הסוללה התרוקנה לחלוטין.   

את סט המבחנים לאחר CPUZ התחלתי עם Cinebench R23. למרות שקיימת כבר גירסה חדשה שנקראת Cinebench 2024, אני נצמדתי לגרסה הקודמת, ואלו הן התוצאות: במבחן MultiCore המחשב קיבל 8836 נקודות, ובמבחן SingleCore הוא קיבל 1615 נקודות כפי שניתן לראות בתמונה כאן למטה:

בדיקת ביצועי המחשב עם Cinebench R23 צילום : דניאל מטלון

בניסיון לאבחן את עמידות הסוללה במחשב, הרצתי בדיקת סוללה עם תוכנת PCMARK 10, בה יש מבדקים רבים עם קונפיגורציות מרובות. הבדיקה כללה פעולות רבות שמוגדרות כ- "משרד מודרני", הנה התוצאות בתמונה למטה. הבדיקה עבדה רצוף כמעט שש שעות עד שהסוללה נגמרה, דבר שמוכיח לכאורה שהמחשב בפעילות משרדית רגילה עשוי להחזיק עד 6 שעות. ראינו גם שבהקלטת סרט קולנוע ועריכה, זמן הסוללה התקצר משמעותית. 

 

בדיקת הסוללה במשך כמעט 6 שעות צילום : דניאל מטלון

בדיקה נוספת לאבחון הכרטיס הגרפי במחשב העלתה ניקוד משמעותי למרות שהמחשב אינו נכלל בקטגוריית מחשבי גיימרים. בתמונה הבאה נוכל לראות שהמחשב קיבל 1495 נקודות ומיקום גבוה בסקלת TIME SPY שמדמה משחק מחשב. אז אמנם כרטיס המסך המובנה של אינטל מודל IRIS Xe אינו יכול לספק תוצאות גרפיות פנטסטיות, כאן הוא בהחלט נמצא ברף העליון של יכולות כרטיס זה. שימו לב שהניקוד העולמי הגבוה ביותר לכרטיס זה הוא 1804 נקודות.

ציון גבוה עם TIME SPY צילום : דניאל מטלון

אחת הבדיקות האהובות עלי ובמיוחד וגם בגלל האיכות הגרפית שלה היא עם התוכנות של UNIGINE. יש להם מספר מנועים גרפיים מדהימים שמתאימים למספר פלטפורמות, מן הקל אל הכבד. מחשב ה-MSI שבסקירה קיבל עם מנוע HEAVEN כ-40 FPS וניקוד של 1017, בתמונה משמאל. ואותו מנוע, רק להשוואה, על מחשב אינטל דור 14 עם כרטיס גרפי 4060 קיבל כבר 379 FPS, וניקוד של 9565 בתמונה למטה מימין.  

בדיקה עם Heaven, מימין - מחשב אינטל חזק, משמאל - מחשב ה-MSI שבסקירה צילום : דניאל מטלון

אינטל, כדי לספק את המעבדים האופטימליים לסגמנטים השונים של ניידים, פיתחה מספר פלטפורמות של מעבדי ניידים. בעיקרון קיימים כרגע שני סוגים מעבדים, U שזה אומר Ultra Low Power. ניידים עם מעבדי U נחשבים לתקציביים יותר, כשניידים עם מעבדי P נחשבים כבר ליקרים יותר ומחירם עובר את ה-1000 דולר. הנה כמה מילים ש-BARD כתב על הנושא  בציטוט כאן למטה:

על ההבדלים בין P ל- U בעזרת BARD צילום : דניאל מטלון

וכדי לבדוק את ביצועי המעבד מסדרת U, ובמקרה כאן Intel Core i7-1355U, השתמשתי בתוכנת Performance Test 11.0 שנתנה למעבד 17198 נקודות, מיקום קצת נמוך בסקלה, אבל עדין בגבול הממוצע העולמי שעומד על 16388 נקודות,  וכפי שנוכל לראות בתמונה הבאה: 

ביצועי המעבד נבדקו עם PerformanceTest צילום : דניאל מטלון

מבחינת זיכרון פנימי, המחשב כולל 16 גיגה זיכרון DDR4 3200 מולחם ללוח האם ללא יכולת הרחבה או שינוי. כמות זיכרון כזו קצת גבולית לטעמי, אבל זה המחשב בסקירה. אני אישית תמיד ממליץ ברכישת מחשב חדש בתקופה זו ללכת על לפחות 32 גיגה בייט זיכרון. בניסיון להבין איזה רכיבי זיכרון מותקנים במחשב, ניסיתי כמה תוכנות שלמעשה הכזיבו בגלל שלא זיהו מה מותקן במחשב. עם תוכנת Burning Test הצלחתי לזהות מה מותקן במחשב.  ועם אותה תוכנה שלמעלה, בדקתי את זיכרון המחשב, והנה התוצאה של 2465 נקודות, קצת נמוך אולם קרוב לממוצע העולמי של 2638 נקודות.

פרטים טכניים של זכרונות המחשב צילום : דניאל מטלון
בדיקת זיכרון צילום : דניאל מטלון

ובאשר לדיסק הפנימי מסוג SSD שמותקן במחשב, הרי בבדיקה זריזה קיבלתי את התוצאות הבאות עם 21713 נקודות שהן בהחלט טובות, ואפילו גבוהות מן הממוצע העולמי שעומד על 15244 נקודות:

בדיקת דיסק עם PerformanceTest צילום : דניאל מטלון

וכדי לאמת את בדיקת ה-SSD השתמשתי גם בקריסטל דיסק מארק שנתן את התוצאות הבאות:

תוצאות בדיקה עם CrystalDiskMark צילום : דניאל מטלון
צילום: יח"צ MSI

סיכום התרשמות

לקראת סיום הסקירה ניתן לומר שלאחר מספר שבועות בתקופה לא פשוטה, ה- MSI MODERN 14 C13M הוא מחשב נייד כפי לעבודה יומיומית. למרות משקלו הגבוה יחסית בהינתן שהוא בנוי ברובו מפלסטיק, כל עוד הוא על משטח עבודה או על הספה בסלון, הוא מאוד נוח לעבודה, גלישה באינטרנט וצפייה בסרטים. אחת הבעיות עם מחשבים ניידים היא בעיית האודיו, וגם כאן עם ה- MSI החדש הוא לא חף מבעיות סאונד עם רמקולים זעירים שממוקמים בתחתית המחשב.  מצלמת המחשב בראש המסך מצלמת באיכות 720, בהחלט לא מספיק בעידן ה- 4K כשכולם מצלמים וידאו כל הזמן. הגיע הזמן שייצרניות המחשבים יישלבו מצלמות לפחות ב-1080 אם לא 4K. ההבדל במחיר אינו כזה משמעותי. 

 

עם סיום כתיבת שורות אלו, נצפה מחירו של המחשב עומד על 4,007 ש"ח באתר של KSP, ובאילת צויין מחיר של 3,424 ש"ח. 

צילום: יח"צ MSI

כתבות נוספות

סקירה : Samsung Galaxy Fit 3 – שעון ספורט חכם או בעצם צמיד?
סקירה : Samsung Galaxy Fit 3 – שעון ספורט חכם או בעצם צמיד?
חדשות : Philips משיקה בישראל מקרנים חדשים מסדרת ה-NeoPix
חדשות : Philips משיקה בישראל מקרנים חדשים מסדרת ה-NeoPix
השקה : Intel Lunar Lake – מעבד לניידים עצמתי עם ליבת AI
השקה : Intel Lunar Lake – מעבד לניידים עצמתי עם ליבת AI
חדשות : Samsung חושפת תכונות AI חדשות ב-OneUI 6 לשעונים
חדשות : Samsung חושפת תכונות AI חדשות ב-OneUI 6 לשעונים
סקירה : INTEL i9-14900KS – אירוע ההשקה מזווית אחרת
סקירה : INTEL i9-14900KS – אירוע ההשקה מזווית אחרת
חדשות : רימיני סטריט ספקית התמיכה המובילה בעולם החלה לתמוך במוצרי Vmware
חדשות : רימיני סטריט ספקית התמיכה המובילה בעולם החלה לתמוך במוצרי Vmware
סקירה : Asus Zenfone 11 Ultra – סמארטפון לגיימרים חובבי צילום
סקירה : Asus Zenfone 11 Ultra – סמארטפון לגיימרים חובבי צילום
previous arrow
next arrow

שמרו על קשר

אנו עושים הכל על מנת לספק לכם תוכן איכותי אמין ומקורי במידה ומצאתם טעות או לכל נושא אחר אנא מלאו את הפרטים למטה ונחזור אליכם במהירות האפשרית.